Yıldızlarımız

Bu sayfada merkezimizin asıl kahramanları ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. İstanbul Dolphinarium’un yüzgeçli yıldızlarla yüz yüze tanışmayı isterseniz, onların büyük bir zevkle sundukları muhteşem gösteriyi izlemeye gelin!

Türkiye’ye nasıl geldiler?

Bütün kahramanlarımız tesisimizin açılışından yaklaşık 1 ay önce Rusya’nın en büyük Dolphinarium’undan gelmişlerdir. Bu yolculuğun kahramanlarımız için rahat ve konforlu bir şekilde geçmesi için özel bir uçak tasarlanmıştır. Bu uçakta her canlı için ayrı bir havuz hazırlanmış ve kahramanlarımızın yolculuğu boyunca (yaklaşık 2,5 saat) her birinin yanında (havuzun içinde) birlikte çalıştıkları eğitmenler bulunmuştur.

İstanbul Dolphinarium’da sizi kimler bekliyor?

Merkezimizin ismine bakarak (“Dolphinarium” yunusların yaşadığı tesisler için uluslararası kullanılan bir isimdir) burada sadece yunuslarla karşılaşacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat İstanbul Dolphinarium’un misafirleri gösteride büyük bir sürpriz bekliyor. Çünkü burada sevimli yunuslara ek olarak, Türkiye’nin coğrafyasında bulunmayan beyaz balina, mors ve kuzey deniz ayılarla (tüylü foklarla) tanışabilirsiniz. Üstelik onların hepsi ne kadar insancıl olduklarını görüp onların hakkındaki bilgileri de eğlenirken öğrenme fırsatı bulacaksınız. Burada misafirlerimize deniz memelileri yakından tanıma fırsatını sunarken umuyoruz ki gelen herkes bu muhteşem canlılarına önem verip, doğayı ve denizleri temiz tutulmasının ve korunmasının önemini benimseyecektir.

Gösterimiz başladığında deniz memelilerin dünyasından misafirlerimize sıcak bir “merhaba” kuzey deniz ayılarımızdan geliyor. Genç ve heyecanlı yıldızlarımızın biri erkek diğeri dişidir, ikisi de yetişkin fakat dişi boy olarak erkekten nerdeyse 2 kat küçüktür. Bu, tüylü fokların türünün sergilediği eşeysel dimorfizm özelliğinden kaynaklanır. Tüm yeni oyuncular gibi yetenekleri sergilemeyi çok hevesliler ve sizin alkışlarınıza asla doyamazlar! Kuzey deniz ayılarla ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Tüylü foklar gibi yüzgeçayaklılar üst familyasından gelen İstanbul Dolphinarium’un diğer yıldızları cüsseli morslarımızdır. Her birinin ağırlığı tam 950 kg’dır. Morslarımız, tıpkı insan delikanlıları gibi, spora oldukça düşkün ve şovunda jimnastik hareketler hiç eksik olmaz. Hatta herkese örnek olup insanı spor yapmaya ve sağılıklı yaşamaya teşvik ederler! Sergiledikleri dinamik bir basketbol maçı veya çektikleri mekik ve şınavlar kimseye onların tam formunda olup olmadığına dair şüphe bırakmayacaktır. Morslarımızın marifetleri sporla bitmiyor, gösterinin ilerleyen dakikalarda bazen kendisi DJ’lik yaptığı partiye tüm misafirleri davet eder ve alkışları fazlasıyla hak eder; bazen de kürsüye çıkar ve hayatın anıları anlatır. Yetenekleriyle her seferinde misafirlerimizi hayrete düşüren morslarımız gerçek bir uluslararası yıldızlarıdır. İnterneti gezerken birçok paylaşım sitelerde onun marifetlerini gösteren videolara rastlamak mümkündür. Hatta bu videoları gören yurtdışındaki reklâm ajansları ona oyunculuk teklif etmektedirler. Morsumlarımızın eşsiz kabiliyetlerden bazıları tango dansı yapabilmesi ve saksafon çalabilmesidir. Morslarımızın türüyle ilgili detaylı bilgi bu sayfada bulabilirsiniz.

Kelimenin tam anlamıyla, gösterimizin en BÜYÜK yıldızımız beyaz balina. 4 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1000 kg ağırlığında olan beyaz balinamız sanatçı ruhunu çeşitli şekilde ifade eder: resim yapar, şarkı söyler, antrenörüyle birlikte suyun içinde dans eder ve antik Yunan efsaneleri canlandırır. Ayrıca, 1992 yılında Türkiye'nin Karadeniz kıyılarını ziyaret edip halkın kalbini fethetmiş olan Aydın isimli beyaz balinanın, ikisi aynı coğrafyadan çıktıkları için, akrabası olma ihtimali vardır. Beyaz balinaları daha fazla merak ediyorsanız, burayı tıklayınız.

Gösterimizin en coşkulu bölümde inanılmaz alkış toplayan tabi ki yunuslarımızdır. İstanbul Dolphinarum’da yaşayan tüm yunuslar havuz doğumlu yunuslarıdır. Kendileri çok tecrübeli yüzgeçli yıldızlarıdır. Beraber yaptıkları danslarla ve söyledikleri şarkılarla meşhurdur. Aynı zamanda mükemmel akrobasi hareketleri yapan yunuslarımız çemberlerden atlayıp, havada asılı toplara parende atarak vururlar. Gösterilerin en nefes kesen kısmı ise antrenörüyle birlikte oynadıkları basketbol maçıdır. Havuzun 3 m yukarısında asılı olan potaya attıkları smaçlar izleyicileri hayrete düşürecekler. Ayrıca dişi yunuslarımızdan biri 2011 Temmuz ayında sağlıklı bir doğum yapıp İstanbul Dolphinarium’un gurur kaynağı olmuştur. Şuan tüm zamanını yavrusunu büyütmeye ayırması gerektiğinden dolayı, gösterilere ara verip yerini arkadaşına bırakmıştır. Yeni gösteri yıldızımız, genç yaşına rağmen, inanılmaz bir öğrenme kabiliyetine sahiptir ve antrenörlere göre parlak bir gelecek vaat etmektedir.

Afalina (şişe burunlu) yunus türüyle ilgi daha fazla bilgi bulmak için bu sayfayı ziyaret ediniz.