Rehabilitasyon Yunuslarla Rehabilitasyon

Yunuslarla Rehabilitasyon Programı (YRP) bir destek alternatif terapi türüdür. Bilimsel çalışmalarda bu programın en çok 3–16 yaş grubunda fayda gösterdiği saptanmıştır. YRP aşağıdaki rahatsızlıklarda destek tedavi olarak önerilebilir:.


- Yaygın Gelişimsel Bozuklukları (YGB): Otizm, Atipik Otizm, Asperger Sendromu
- Down Sendromu
- Sinir sistemin organik çöküşüne bağlı rahatsızlıklar
- Travma Sonrası Stres Sendromu (şiddete, cinsel istismara, vb. maruz kalan çocuklarda yaygın olarak gelişen rahatsızlık)
- Konuşma Bozuklukları
- Kronik Yorgunluk Sendromu
- Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
- Beyin Felci (CP) / Spastik Beyin Felci
- İstemsiz hareket ve kas spazmları

Bazı durumlarda YRP’ ye katılmak güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu durumlar aşağıda dikkatinize sunulmuştur:


- Katılacak olan kişinin epilepsi (sara) hastası olması
- Bulaştırıcı hastalıkların bulunması
- 24-26 C sıcaklığındaki suda yüzmeye karşı herhangi bir sağlık sebebi olması

sosyal sorumluluk

İstanbul Dolphinarium’da yunuslarla rehabilitasyon programı profesyonel eğitmen ve psikolojik danışman / rehabilitasyon uzmanı eşliğinde her katılan çocuğa bireysel olarak sunulmaktadır. İlerlemeyi kaydetmek ve sabitlemek için uzmanlar tarafından önerilen program süresi genel olarak 10 seanstır. Ancak çocuğun durumuna ve programa tepki vermesine göre, bu süre uzatılabilir veya azaltılabilir. Her seans 45 dakika sürer ve bu sürenin 30 dakikası doğrudan doğruya yunusla iletişim halinde geçer. Yunuslarla Rehabilitasyon Programının etkileri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız